פורום קידום אתרים 50 אחרונות מערכת למקדמי אתרים כלי קידום אתרים מילון קידום אתרים צרו קשר

מייסדי מנוע החיפוש גוגל - לארי פייג', סרגיי ברין

תאריך פרסום: 12.01.2008

מייסדי מנוע החיפוש גוגל - לארי פייג', סרגיי ברין

סרגיי ברין ולארי פייג' נפגשו לראשונה ב-1995 באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה והתחברו מיד במישור האינטלקטואלי. שניהם דור שני של אנשי המחשב – הוריהם עסקו במתמטיקה מורכבת והשתמשו במחשבים בעבודתם, שניהם למדו בבתי ספר מונטסוריים שדגלו בזירוז החינוך הבילים צעירים על שם ועל פי שיטתה של מריה מונטסורי.

סרגיי (מיכאילוביץ) ברין

סרגיי ברין נולד במוסקבה ב-21 לאוגוסט 1973. הוא עבר עם הוריו לארה"ב כשהיה בן 6 בעקבות סבתו, שהייתה חוקרת באוניברסיטת שיקגו. ברין גדל בוושינגטון, כמתנה ליום הולדתו התשיעי קיבל מאביו מחשב קומדור 64 ומאז נהג להגיש את שיעורי הבית שלו מודפסים. סרגיי נחשב לגאון מתמטי שנהג להתנצח עם מוריו. הוא העדיף ללמוד בבית, נרשם עוד בהיותו בתיכון לאוניברסיטת מרילנד וסיים בהצטיינות את לימודי ההסמכה ב-1993. לאחר שסיים את לימודיו במרילנד, קיבל ברין מלגה מקרן המדע הארצית של ארה"ב ללמוד לתואר בתחום מדעי המחשב באוניברסיטת סטנפורד. סרגיי ברין קיבל הסמכה באוגוסט 1995 מוקדם מהצפוי במהלך לימודי ה-PhD שלו. סרגיי עדיין נמצא במסלול לדוקטורט באוניברסיטת סטנפורד, אך בשל תפקידו האינטנסיבי כמנכ"ל גוגל, השהה את לימודיו ללא הגבלת זמן.

אמו של סרגיי, יוג'יניה ברין, היתה מדענית במרכז טיסות החלל של נאס"א. אביו של סרגיי, מייקל ברין, היה מתמטקאי וכלכלן ברוסיה, ופרופסור למתמטיקה באוניברסיטת מרילנד בארה"ב שם הוא מלמד עד היום.

לארי (לורנס) פייג'

לארי פייג' נולד באן ארבור מישיגן, ב-26 במרץ 1973. כשהיה בן 5 נכנס לביתו המחשב האישי הראשון. בשלב מאוחר יותר, כאשר אחיו (הגדול ממנו ב-9 שנים) היה באוניברסיטת מישיגן, נהג לארי לעזור לו בלימודי המחשבים. לפני תום התיכון כבר בנה מדפסת הזרקת הדיו מאבני לגו, למד באוניברסיטת מישגן באן ארבור הנדסת מחשבים ועסקים, כיהן כראש החוות הסטודנטים הלאומית להנדסת מחשבים והיה שותף לתוכנית פיתוח מנהיגות שהוצעה לסטודנטים באוניברסיטה. לארי קיבל את תעודת ההסמכה ב-1995. באותה שנה נרשם לאוניברסיטת סטנפורד ללימודי הדוקטורט וסיים שם את התואר השני. הוריו של לארי, קארל ויקטור וגלוריה פייג', התגרשו שהיה בן 8. הוא גדל עם אביו. סבו מצד אמו עלה לישראל והיה ממקימי העיר ערד, אמו הייתה יהודיה אך הרוח השלטת במשפחה הייתה טכנולוגית ואקדמית.

הימים הראשונים של גוגל

לארי פייג' וסרגיי ברין החלו לעבוד יחד באוניברסיטת סטנפורד. האוניברסיטה תמכה בסטודנטים ואפשרה להם לעבוד על מיזמים מסחריים פוטנציאליים, תוך כדי שימוש במשאבי האוניברסיטה. אחד מהמיזמים שצצו באוניברסיטה היה הפרוייקט של סרגיי ולארי שמאחוריו עמד רעיון יומרני של לארי פייג' - "להוריד" את כל האינטרנט למחשב האישי שלו. לארי וסרגיי החלו לפתח את מנוע החיפוש שלהם, ובשנת 1997 נתנו לו את השם גוגל Google. השם Google הוא למעשה טעות כתיב של המושג googol, שפירושו מספר עצום (הספרה 1 ואחריה 100 אפסים). באותו הזמן נפתח מנוע החיפוש גוגל בכתובת google.stanford.eduלשימוש פנימי לסטודנטים באוניברסיטת סטנפורד. ההצלחה של גוגל נסקה בין לילה והשמועה על מנוע החיפוש החדש והמוצלח עשתה לה כנפיים ועברה מפה לאוזן בין כתלי האוניברסיטה.

עיצוב גוגל? פשטות זו גאונות

את עיצוב המינימליסטי קיבל אתר האינטרנט של גוגל כבר בתחילת הדרך כאשר סרגיי ברין, חסר כל כישרון וניסיון עיצובי, נאלץ לעצב את עמוד הבית. בשל החוסר בתקציב, שהופנה ברובו בעיקר למשאבי חומרה, עיצב סרגיי לבדו עמוד אלגנטי, פשוט וברור, דבר שהתברר מאוחר יותר כמהלך לא פחות מגאוני.

העיצוב המינימליסטי משך משתמשים רבים שחיפשו מידע ולא חיפשו חווית גלישה אינטראקטיבית ומסובכת.

בעקבות ההצלחה קיבלו פייג' וברין את ההחלטה להשאיר את העיצוב המקורי של עמוד הבית ועד היום הם אינם משנים בו דבר.

PageRank - האלגוריתם הראשון של גוגל

פייג' וברין חיפשו דרך מתמטית לדרג את תוצאות העמודים המופיעים במנוע החיפוש שלהם, ללארי פייג' הייתה תיאוריה שמעקב וספירת כמות הקישורים המצביעים על אתר אחד תיתן לו את דירוג הפופולאריות של האתר, וקישור מאתר פופולארי באופן אוטומטי תביא את האתר לרמת פופולאריות כשל האתר המקשר כלומר לקישורים מסוימים יש חשיבות רבה יותר מלקישורים אחרים. שיטת דירוג זו הביאה לפריצת דרך בתחום החיפוש ולארי פייג' ניצל את הקשר בין המילה "עמוד" (page) לבין שם משפחתו וקרה לשיטת הדירוג לפי קישורים בשם פייג' ראנק (Page Rank).

Google inc

בשנת 1998 נרשמה גוגל כחברה פרטית על ידי סרגיי ברין ולארי פייג'. המהלכים האסטרטגים שביצעו ויכולת ניתוח השוק, תוך הבנה מעמיקה של צרכי המשתמש, הובילו את לארי וסרגיי להיות הבעלים של מעצמת ההיי-טק המובילה בעולם. אסטרטגיית הטמעת הפרסומות של גוגל וטכנולוגית התאמת הפרסום לתוכן הביאה לשינוי קיצוני בגישה הפרסום באינטרנט ובעולם הפרסום באופן כללי.

ב-19 באוגוסט 2004, הונפקה גוגל בבורסה בהנפקה ציבורית לא רגילה של 85 דולר למניה. בהנפקה הראשונית גייסה גוגל כמעט שני מיליארד דולר אמריקאי, בקיץ 2005 כבר הגיעו המניות של גוגל לשווי כולל של 80 מיליארד דולר והמייסדים – לארי וסרגיי רשמו רווח של 10 מיליארד דולר כל אחד.

מתחם הגוגלפלקס

לארי פייג' וסרגי ברין מנהלים את גוגל כמוסד אקדמי יוקרתי. על מנת להמשיך ולעמוד בחזית הטכנולוגית באינטרנט גוגל משקיעה משאבים אדירים בתהליך הגיוס שלה ודואגת  לגייס את מיטב המוחות של עמק הסיליקון. כדי לשמור על כח האדם האיכותי, הקימו לארי וסרגיי את מתחם הגוגלפלקס (Googleplex) במאונטיין ויוו (Mountain View) קליפורניה. מתחם הגוגלפלקס שופע באטרקציות ובשירותים לעובדי גוגל - מחדרי כושר מצויידים, דרך מסעדות שף עם אוכל בריא ועד חדרי שירותי כביסה וגיהוץ לעובדי החברה. לא מפתיע שהמתחם נבחר באחרונה למקום העבודה המגניב ביותר בעמק הסיליקון.

גוגל כמוסד אקדמאי

סרגיי ולארי בחרו להנהיג מסורת לא קונבנצינאלית, אשר נפוצה בעיקר במוסדות אקדמאיים, לפיה עובדי החברה נדרשים להשקיע כ- 20% מזמן העבודה שלהם במחקר ופיתוח של רעיונות חדשניים במסגרת תחומי העניין שלהם וללא קשר לפרויקטים שהם עובדים עליהם. סרגיי ולארי מעדיפים את הגישה האקדמית גם בצורת הניהול של החברה, לכן בגוגל עובדים בצוותים קטנים של שלושה אנשים ללא דרגי הנהלת ביניים וללא היררכיה מסובכת ובירוקרטית.

החדשנות של גוגל

גם היום, לאחר שכבשו את פסגת האינטרנט, ברין ופייג' ממשיכים לפעול במרץ על מנת להוביל, להיות חדשנים ולהציג שירותים ומוצרים חדשים בקצב מסחרר. בזמן שהשותף שלהם, אריק שמידט, משמש כמנכ"ל החברה ומטפל בכל העניינים העסקיים של גוגל, נשאר להם הזמן הפנוי לעסוק בתחומים בהם הם מצטיינים-הטכנולוגיה וצרכי המשתמש.

 

 

לדף הקודם לדף הבא לדיון על המאמר בפורומים שלח לחבר