פורום קידום אתרים 50 אחרונות מערכת למקדמי אתרים כלי קידום אתרים מילון קידום אתרים צרו קשר

חברים ברשת

תאריך פרסום: 09.01.2008
אינדקס מאמר

חברים ברשת

סקירה השוואתית של הרשתות החברתיות המובילות בישראל

 הסקירה בוצעה על ידי מירב סמו, מומחית UI ומיכל לוין, ר"צ UI בכירה מחברת TZUR

 הרשתות החברתיות הפכו לאחרונה לאחת הזירות הפופולריות ביותר באינטרנט, כחלק מגל ה- Web 2.0 ששוטף את הרשת. מיליוני גולשים כבר שם – משתפים מידע, תמונות, תחביבים ועוד, כמו גם מנהלים קשרים חברתיים ענפים. האם הצלחתן של הרשתות הללו מתבטאת גם ברמת ממשק המשתמש של האתרים? איזו מהרשתות מובילה בחוויית המשתמש?

אחת התופעות הבולטות ביותר במסגרת מהפכת ה- Web 2.0 שמתחוללת באינטרנט בשנים האחרונות, היא הפופולריות הגואה של הרשתות החברתיות. מיליוני גולשים מכל העולם כבר חברים בהן, והנהירה ממשיכה - בעיקר לעבר הרשתות הגדולות, שם כ-ו-ל-ם נמצאים. הרשת החברתית הגדולה ביותר כיום היא MySpace, שהוקמה בשנת 2003, ומשמשת בעיקר כקהילת מוזיקה גלובלית אדירת-מימדים (185 מיליון משתמשים רשומים, נכון לאפריל 2007). האתר השני בגודלו Facebook נפתח לציבור הרחב בספטמבר 2006, ומאז הוא תופס תאוצה בצורה חסרת-תקדים, עם 25 מיליון משתמשים רשומים נכון למאי 2007, וקצב גידול מסחרר של 100,000 משתמשים חדשים מדי יום.
הצלחתן של הרשתות הללו מובילה להופעתן של מגוון רשתות חברתיות חדשות כ'פטריות אחר הגשם', המנסות כולן למשוך אליהן את מירב הגולשים ולעודד אותם לקחת בהן חלק פעיל. בסופו של יום, אחד ההיבטים המרכזיים שיקבעו את מידת ההצלחה של הרשתות היא רמת החוויה שהן מציעות מבחינת שימושיות, נוחות ואיכות ממשק המשתמש.
במאמר זה נציג סקירה השוואתית של הרשתות החברתיות הבולטות כיום (בארץ ובעולם), בדגש על חוויית המשתמש שהן מספקות, תוך התייחסות להיבטים כגון: רושם ראשוני, מבנה האתר וקלות הניווט בו, בהירות ונוחות שימוש, זרימה תהליכית ועיצוב ויזואלי. הסקירה תתמקד במאפיינים הייחודיים הנוגעים לאופן השימוש באתרים אלו, בדגש על נושאי קהילתיות, שיתוף תכנים, יצירת קשרים עם חברים וכד'.

עולם קטן

באופן טבעי, בבואנו לנתח את הרשתות העולמיות הבולטות, נדרשת התייחסות לשתיים הדומיננטיות: MySpace ו- Facebook. בנוסף, בחרנו לכלול בסקירה זו גם את אתר LinkedIn- רשת חברתית המתמקדת בעולם העסקי, שאמנם קטנה משמעותית מהרשתות הנ"ל (9 מיליון חברים, נכון לינואר 2007), אך נחשבת למובילה בתחומה.


לדף הקודם לדף הבא לדיון על המאמר בפורומים שלח לחבר